Demilitariseeritud tsoon (DMZ)

Ühine turvaala

Korea demilitariseeritud tsoon (peaaegu eranditult lühend "DMZ") on maariba, mis moodustab Lõuna- ja Põhja-Korea vahelise piiri umbes 38. paralleeli ümbruses. See jagab Korea poolsaare umbes pooleks. Kaks täiesti erinevat maailma...

Võrdle hotellide hindu Seoulis

DMZ ulatub merest mereni, 250 km pikkune, umbes 2-4 km mõlemal pool piiri. Vöönd loodi 1953. aastal kohe pärast Korea sõja vaherahu, et olla puhvertsooniks kahe Korea vahel.

Demilitariseeritud tsoonis ei ole kummalgi pool piiri vägesid. Erandiks on nn ühine julgeolekuala Panmunjomi külas - ainus Lõuna- ja Põhja-Korea kokkupuutepunktide vahel.

Lõuna-Korea poolel on DMZ üks populaarsemaid turismisihtkohti, kus on palju mälestusmärke ja vaateid Põhja-Koreale.

Kas DMZ-d on võimalik külastada?

Turismimarsruudid otse DMZ-sse on võimalikud ainult ühes kohas. Võite minna Pchanmunjomi külla ühises julgeolekualas, kus olete Põhja-Korea piirile võimalikult lähedal. See sõltub aga alati praegusest poliitilisest olukorrast ja pingetest kahe Korea vahel. Ühine julgeolekuala on nii sageli turistidele kättesaamatu piirkond.

Kõik muud turismiatraktsioonid ei asu otse DMZ-s, vaid teises puhvertsoonis, mida nimetatakse tsiviilkontrollijooneks või ka tsiviilkontrollivööndiks. See on ala, kuhu tsiviilisikud ja turistid võivad siseneda, kuid Korea sõjavägi teostab seal alati passikontrolli.

Ainus asustatud küla, mis asub otse DMZ-s, Daeseongdong (ka Tesong-dong või Josan), on üldsusele keelatud.

Mida DMZ-s ja selle ümbruses näha?

DMZ ja tsiviilkontrollijoone piir on täis turismiobjekte, mälestusmärke, sõjalisi vaatamisväärsusi ja teleskoopidega vaatlusplatvorme, kust saab Põhja-Koreat luurata.

Ühine julgeolekuala (Panmunjon)

Ainus Lõuna- ja Põhja-Korea vaheline kontaktpunkt, ühine julgeolekuala, on tekkinud endise Panmunjoni taluküla kohale. See neutraalne ala loodi kohe pärast Korea sõja vaherahu sõlmimist 1953. aastal kahe Korea juhtide kohtumispaigaks.

Ühine julgeolekuala on jagatud sõjalise demarkatsiooniliiniga Põhja- ja Lõuna-Korea osaks. Esialgne idee oli, et mõlemal poolel oleks võimalik vabalt liikuda JSA piires, kuid pärast 1976. aasta vahejuhtumit kehtestati MDL ja see liikumine ei ole võimalik.

Praegu on kummalgi poolel lubatud maksimaalselt 35 relvastamata valvurit. JSA on ainus koht, kus mõlema riigi sõdurid näevad teineteist silmast silma.

Seda paika saab külastada ainult organiseeritud ekskursiooniga. Näete järgmisi kohti:

 • Sinised majad MDLil - ikooniline siniste majade kolmik (ÜRO värvides), mis asuvad otse rohelise joone ääres. Neid kasutatakse aeg-ajalt kahe Korea esindajate ja aeg-ajalt mõlema riigi lahutatud perekondade vahelisteks kohtumisteks. Need on ainsad kohad, kus Lõuna-Koreast saabuva turistina on lubatud paariks minutiks MDL-i ületada (see sõltub siiski alati hetkeolukorrast).
 • Vabaduse Maja - suur hoone Lõuna-Korea poolel, mis on mõeldud kahe riigi vaheliseks põhiliseks suhtlemiseks ja eelkõige mõlema riigi Punase Risti vaheliseks suhtlemiseks.
 • Peace House - väiksem hoone Lõuna-Korea poolel diplomaatiliste läbirääkimiste pidamiseks.
 • Sinine sild - jalakäijate otsetee üle soode JSA põhiosa ja neutraalse vaatlusmissiooni töötajate majutuskoha vahel.
 • Bridge of No Return - sild üle Sacheoni jõe kahe Korea vahel, mida kasutatakse vangide vahetamiseks. Kui see ületati, ei olnud enam tagasiteed. Praegu on see avalikkusele kättesaamatu.

Agressiooni tunnelid

Demilitariseeritud tsooni all avastati 1970-1990. aastatel neli tunnelit, mille Põhja-Korea pool kaevas üllatusrünnakuks Soulile. Arvatakse aga, et tunneleid võib olla koguni 20. Lõuna-Korea pool nimetab neid agressiooni tunneliteks ja need on nüüd osaliselt turistidele avatud.

Kõige populaarsem turismiatraktsioon on tunnel 3, millel on suurim maht ja kõige ulatuslikumad rajatised turistidele, sealhulgas rong, mis sõidab läbi tunneli sügavale kahe Korea füüsilise piiri alla DMZ-sse. See on ka Soulile kõige lähemal.

Kõiki tunneleid saab külastada ainult organiseeritud ekskursioonide raames.

Dorasani jaam ja Dora vaatepunkt

Tsiviilkontrolli- ja demilitariseeritud tsooni piiril asuv kaasaegne raudteejaam on sümboolse tähendusega ja esindab lootust, et ühel päeval saab Soulist üle piiri Pjongjangi sõita tavalise reisirongiga.

Dorasani jaam on ühtlasi ainus kahe Korea vahelise toimiva rööbasteega piirijaam. Samuti asub see üks kahest maanteepiiripunktist, mida loodetavasti hakatakse tulevikus kasutama Lõuna- ja Põhja-Korea vaheliseks reisimiseks.

Jaama lähedal (umbes 2 km) asub jaamast kõige külastatavam Dora observatoorium, kust on võimalik näha kogu Põhja-Koreasse DMZ kaudu.

Mõlemaid kohti on võimalik külastada ka omal käel või ilma organiseeritud ekskursioonita spetsiaalse rongiga "DMZ-Train" Soulist. Rohkem üksikasju leiate allpool olevatest peatükkidest.

Imjingak

Imjingaki park on suur mälestuspaik paljude mälestusmärkide, mälestusmärkide ja väikeste muuseumidega, mis kõik on seotud Korea sõjaga. Imjingaki kuurort asub enne tsiviilkontrolli tsooni ja seega väljaspool DMZ-d, seega on reisimine siia tasuta ja ilma dokumente nõudmata. Neid on aga juba vaja näiteks köisraudteel sõitmiseks üle Imjin'i jõe.

Sissepääs kõikidesse paikadesse on tasuta.

Imjingaki kuurordi kõige populaarsemad vaatamisväärsused on järgmised:

 • Vabaduse sild - puidust jalakäijate sild, mis ühendab Imjingaki parki jõe kohal asuva raudteesillaga (Vabaduse sild).
 • Rahurong ja värviline tara - vana roostes vedur, mis 1950. aastal oli viimane rong, mis ületas Korea piiri, on eksponeeritud originaalsel Vabaduse sillal. Ümbritsev tara, mis eraldab Imjingakit tsiviilkontrolli tsoonist, on seejärel kaetud värviliste paberitega, millel on palved Korea taasühinemise eest.
 • Korea sõja riiklik mälestusruum - mälestusruum, kus on teavet Korea sõja kohta.
 • Pyeonghwa Land - väike lõbustuspark, kus on spetsiaalselt lastele mõeldud atraktsioonid või tõukerattad.

Imjingaki köisraudtee (DMZ gondel)

2019. aastal ehitati uus köisraudtee üle Imjini jõe, mis viib teid läbi tsiviilkontrolli tsooni demilitariseeritud tsooni piirile. Terminaljaamast saate seejärel kõndida mööda spetsiaalset, kõrge aiaga ümbritsetud rada umbes 350 meetrit kuni vaateplatvormini, kust avaneb vaade jõele ja osale DMZ-st. Põhja-Koreat on siit aga näha kuni silmapiirini.

Kuna köisraudtee läbib juba tsiviilkontrolli liini, peate läbima passikontrolli.

Pileti saab osta ainult edasi-tagasi ja see maksab 11 000 krw (või 14 000 krw klaasist põrandaga kabiinis).

Ametlik teave: english.visitkorea.or.kr

Daeseong-dongi küla

Ainus praegu asustatud küla otse DMZ-s on Daeseong-dong (Lõuna-Koreas tuntud ka kui Vabaduse küla), kus elab umbes 150-200 elanikku, enamasti talunikud. See ei ole üldsusele avatud. Dora vaatepunktist on aga näha 98 meetri kõrgune lipumast Lõuna-Korea lipuga.

Põhja-Korea poolel on nähtav ka Kijong-dongi küla (Lõuna-Koreas tuntud ka kui propagandaküla), mille 160 meetri kõrgune lipumast kannab Põhja-Korea lippu.

Kuidas DMZ-d külastada?

Kohti otse demilitariseeritud tsoonis saab külastada ainult organiseeritud reisiga ühe Korea reisibüroo kaudu (mis asub peamiselt Soulis). DMZ serval või täiesti väljaspool DMZ-d asuvaid kohti saab külastada ka omal käel või sõita DMZ piirile ja liituda organiseeritud ekskursiooniga Dorasani jaama, ilma et peaksite Souli linnas midagi tegema.

Organiseeritud ekskursioonid

Organiseeritud ekskursioon DMZ-sse on eriti kasulik, kui soovite näha suurimat vaatamisväärsust, ühist julgeolekuala. Sellesse piirkonda ei ole võimalik muul viisil pääseda ja on isegi perioode, mil isegi organiseeritud ekskursioonid on katkestatud.

Need ekskursioonid säästavad ka palju aega, sest ühistransport Imjingaki või Dorasani jaama sõidab vaid paar korda päevas ja on samuti umbes kaks korda aeganõudvam kui organiseeritud ekskursioon.

Eeliseks on ka see, et saab valida pool- või täispäevaste reiside vahel.

Millised on reiside hinnad?

Hinnad varieeruvad veidi reisifirmade kaupa. Soovitame broneerida internetis vähemalt paar päeva ette.

 • Poolpäevane reis (umbes 7:00-14:00 või 11:00-18:00) - umbes 80 000 krw kuni 90 000 krw.
 • terve päeva reis (umbes 7:30-17:00) - umbes 110 000 krw.

Üldiselt soovitame kasutada rohkem poolepäevaseid ekskursioone, mille käigus jõuate niikuinii enamiku vaatamisväärsuste juurde ja vähem on seisakuid või tüütuid peatusi suveniiripoodides.

Näiteid agentuuridest

Transport omal käel

DMZ-sse omal käiguga säästate kindlasti raha, kuid teisest küljest võtab see alati terve päeva. Teil on põhimõtteliselt ainult kaks võimalust transpordiks DMZ-sse või vähemalt DMZ piirile.

DMZ rahurong

Kõige populaarsem variant on kasutada spetsiaalset DMZ rahurongi, mis sõidab kord päevas Soulist (Yongsani ja Souli jaamast) Dorasani jaama.

Siin leiate, et see reisimisviis ei ole nii väga omal käel. Dorasani jaamas peate ümber istuma bussidesse, mis viivad teid Dora vaatepunkti ja 3. tunneli ekskursioonile. Miinuseks on see, et praegu on nendes bussides ainult korea keele teenused.

Rong väljub Soulist umbes kell 10:00 ja jõuab tagasi enne 18:00.

 • Hind - 36 000 krw (rongipilet edasi-tagasi + turismibussisõit).
 • Ostke pilet Let's Koraili kontorist mõlemas Seouli rongijaamas (ideaalis vähemalt üks päev enne väljumist).
 • DMZ Peace Train ei sõida esmaspäeviti, teisipäeviti ja riigipühadel.
 • Ametlik teave: english.visitkorea.or.kr

Soulile saabudes kontrollige alati ükskõik millisest Koraili piletikassast, et veenduda, kas DMZ rahurong sõidab. Koreade vahel on kõrgendatud pingeid, kui rong ei sõida.

Te peate teel maha astuma Imjingaki jaamas, kus toimub passikontroll!

Transport Imjingaki piirkonda

Imjingaki mälestuspaika, kus on köisraudtee üle jõe ja mitu mälestusmärki, pääseb hõlpsasti ja ilma kontrollita.

Rongiga - võtke Gyeongui-Jungangi linnalähirongiliin (türkiissinine) Munsani jaama (umbes 60 minutit Souli kesklinnast). Siin peate ümber istuma teisele rongile, mis viib teid 15 minutiga Imjingaki jaama.

 • Munsan -> Imjingak: tööpäeviti 10:30 ja 16:55, nädalavahetustel 9:35, 10:35, 15:45 ja 17:20.
 • Imjingak -> Munsan: tööpäeviti 10:50 ja 17:15, nädalavahetustel 10:00, 12:20, 16:10 ja 17:45.
 • Sõiduplaanid ja ühenduse otsing: www.seoulmetro.co.kr
 • Hind umbes 4 000 krw ühes suunas

Bussiga - nädalavahetustel sõidab Souli kesklinnast (Hongik University Station, kus peatuvad Airport Railroad, Gyeongui-Jungang ja Green Line 3 liinid) iga tunni tagant otsebuss 7300. Sõit kestab umbes 2 tundi ja maksab umbes 2 000 krw.

Millal on DMZ üldsusele avatud?

Kõik demilitariseeritud tsooni ja tsiviilkontrolli tsooni vaatamisväärsused on esmaspäeviti ja Korea puhkepäevadel suletud. DMZ rahurong ei sõida teisipäeviti. Ühine julgeolekuala on pühapäeviti ja neljapäeviti suletud.

Seevastu kõik kontrolltsoonide piiri taga asuvad kohad (Imjingak või Odosan või Ganghwa vaatepunktid) on avatud kogu nädala jooksul.

Kas DMZ külastamine on ohutu?

Isegi kui te kirjutate kontrollpunktis ja tsiviilkontrollijoone ja demilitariseeritud tsooni vahelisele paberile alla, et sisenete ohtlikku piirkonda, kus teie ohutus ei ole tagatud, ei ole praktiliselt mingit reaalset ohtu.

Tegelikult on kõrgendatud poliitiliste või sõjaliste pingete ajal kõik ekskursioonid ja võimalused iseseisvaks reisimiseks keelatud.

Riietumisreeglid DMZ-sse reisimisel

Korea demilitariseeritud tsooni (ja eriti Panmunjon/Joint Security Area) osad nõuavad ranget riietumiskoodeksit. Ja reisifirmad, kes korraldavad organiseeritud reise, nõuavad seda tegelikult ka turistidelt.

On tõepoolest juhtumeid, kus Põhja-Korea propaganda kasutab turistide ekstsentrilist riietust, et näidata oma rahvale, kui perversne ja mädanenud on "lääne tsivilisatsioon".

Mida siis DMZ-sse reisides mitte kanda?

 • Killustunud/rebitud püksid
 • spordi- või sportlik riietus (säärised, lühikesed püksid, trikood).
 • varrukateta T-särgid
 • Kitsad riided (st kõrge kaelusega särgid või miniseelikud).
 • üle põlve ulatuvad lühikesed püksid/seelikud
 • sandaalid või plätud
 • sõjaväelise mustriga riided

Neid eeskirju kohaldatakse ainult demilitariseeritud tsooni või teatavatesse kõrvalasuvas tsiviiltsoonis asuvatesse paikadesse (nt Dora observatoorium) tehtavate otsekülastuste suhtes. Riietumisreeglid ei kehti muude tsooni piiril asuvate kohtade kohta (Imjingak, Ganghwa, Odusan või Goseongi vaatepunktid).

Passikontroll

Teil peab olema pass kaasas, kui te ületate tsiviilkontrollijoone. Seega kehtib see järgmiste kohtade külastamisel:

 • Ühine julgeolekuala (Panmunjon)
 • Dora observatoorium
 • Dorasani jaam
 • Kõik agressioonitunnelid
 • Imjingaki gondel

Fotograafia

Fotografeerimine on lubatud kõigis turismiobjektides. Erandiks on mõned ruumid ühises turvaalas.

Siis ei ole lubatud kasutada Dora observatooriumis objektiivi, mille fookuskaugus on suurem kui 90 mm.

Mida piirkonnas näha

Avastage kõik vaatamisväärsed kohad Lõuna-Korea.

See artikkel võib sisaldada affiliate linke, millest meie toimetus võib saada vahendustasu lingi klikkimise eest. Vaata meie reklaamipoliitika lehekülge.